Půjčka dnes není pro každého. Prověřuje se nejen čistá mzda

Byly doby, kdy si mohl o půjčku požádat opravdu každý. Tedy i ten, kdo nikde nepracoval a tak ani nevydělával. Stejně jako ten, kdo už měl mnoho finančních problémů a špatnou finanční minulost. Půjčka pro každého nebyla opravdu ničím výjimečným. Doba se ale změnila a nyní se žadatelé prověřovat musí. A to kvůli novým zákonným úpravám, které mají eliminovat možné předlužování. Na co vše se může hledět? Podívejte se.

 

Nutností je provést výpočet čisté mzdy. Kdo nevydělává, pro toho je půjčka zapovězena

Každý žadatel o půjčky dnes musí doložit, kolik vydělává. Někde je nutností dodat výpis z účtu, jinde zase oficiální potvrzení. Jsou ale případy, kdy je vše postaveno na důvěře. U takové půjčky stačí pouze čestně a pravdivě napsat, jaký je váš příjem. A jak to zjistit? Proveďte výpočet čisté mzdy. Suma, která vám vyjde je ta, kterou dostanete od zaměstnavatele na ruku, popřípadě na účet. Pamatujte i to, že v žádosti je mnohdy nutné uvádět také vaše výdaje. A to hlavně ty pravidelné. I toto pomůže v určení vaší bonity. Jednoduše se zjistí, kolik vám z vašeho příjmu zůstane a zda je vůbec reálné, že dokážete půjčenou sumu bez problémů splatit.

 

Roli nehraje jenom čistá mzda. Vliv má i finanční minulost

Když je žádána půjčka, prověřuje její poskytovatel i další věc, která souvisí s bonitou žadatele. To, jaká je jeho čistá mzda má vliv především na to, kolik mu může být poskytnuto a zda je v jeho silách peníze splatit. Dále se hledí i na finanční minulost. Klient se doslova lustruje v bankovních a nebankovních registrech. To z důvodu, aby se zjistily případné prohřešky, které může daná osoba mít. Proč to poskytovatele peněz zajímá? Aby mohl zjistit, zda jde o spolehlivého klienta, který mu bude peníze splácet, nebo jde naopak o někoho, s kým jsou problémy. V druhém případě může být se schválením půjčky logicky problém.